Масаж
Точковий масаж - ефективне лікування
Масаж при заїкуватості, енурезі, тіках (гіперкінезах)
Останнім часом фахівці все частіше використовують рефлексотерапію для лікування заїкуватості. Впливаючи на певні точки акупунктури, вдається зняти підвищену збудливість мовних центрів, відновити порушену нервову регуляцію промови.
Батькам, чиї діти заїкаються, ми пропонуємо освоїти навички точкового масажу, який, на відміну від голкорефлексотерапії, можна робити самим у домашніх умовах. Налаштуйтесь на тривале лікування, розраховане на кілька курсів. Їх проводять у такій послідовності: між першим та другим курсами інтервал 2 тижні; між другим та третім - від 3 до 6 місяців. Надалі курси повторюють протягом 2-3 років кожні півроку.
Курс включає 15 процедур, причому перші 3-4 процедури проводять щодня, а наступні через день. Залежно від ступеня порушення мови, від форми заїкуватості ефект точкового масажу може бути різним. Буває, що після першого курсу настає деяке поліпшення, інколи ж після другого чи третього. Але це не означає, що лікування треба припиняти: повторення процедур необхідне для закріплення досягнутого результату. Якщо ж після другого, третього курсу точкового масажу ви не помітили покращення, не впадайте у відчай, наберіться терпіння. Майте на увазі, що у перерві між курсами можливе навіть погіршення – заїкуватість посилюється. У цьому випадку починайте повторний курс масажу, не чекаючи, поки закінчаться шість місяців.
Точковий масаж при заїкуватості не має вікових обмежень: чим раніше ви почнете робити його дитині, тим вищий ефект. Зауважимо, що доросла людина, яка страждає на заїкуватість, теж може впоратися з цією недугою, застосовуючи такий самий масаж.
При заїкуватості використовують так званий заспокійливий метод впливу. Ви натискаєте на точку акупунктури подушечкою великого, середнього або вказівного пальця плавно і повільно, обертальним рухом за годинниковою стрілкою протягом приблизно півхвилини збільшуючи силу тиску. Але робите це так, щоб не залишалося помітної ямки на тілі. Потім злегка послабте тиск, не прибираючи палець, потім знову натискайте сильніше і так 3-4 рази протягом 3-5 хвилин. Натискання не повинно бути різким. Вперше для того, щоб знайти правильно потрібну точку, намацайте її спочатку кінчиком пальця і натисніть: у дитини має виникнути відчуття специфічного болю або ломоти. Таке відчуття називають передбаченим чи навмисним. Воно сигналізує про те, що точку акупунктури знайдено. У процесі масажу ні почуття болю, ні ломоти у дитини не повинно виникати. Якщо при дії на ту чи іншу точку малюк скаржиться на біль, треба масажувати його ніжніше, обережно, якщо ж виникне запаморочення, припиніть масаж. Дитина під час точкового масажу обов'язково має бути спокійною, розслабленою. Якщо він стомлений або збуджений, пропустіть процедуру. Не можна проводити її натще або відразу після їжі. Не треба давати дитині міцний чай, каву. Це збуджує нервову систему та знижує ефект масажу.
Починайте курс та кожну процедуру з масажу точок 1 та 2. Впливаючи на них, ви підвищуєте захисні сили організму. На малюнку видно, що точка 1 знаходиться на тильній стороні кисті, а точка 2 на гомілці, на відстані двох сантиметрів від переднього краю великої гомілкової кістки.
Точку 1 масажуйте по черзі на лівій та правій руці, а точку 2 одночасно на обох ногах, дитина при цьому сидить, злегка витягнувши ноги. У перші два дні впливайте лише на ці точки. Потім, роблячи третю і четверту процедуру, масажуйте одночасно ліворуч і праворуч ще й симетричні точки 3 і 4 шийно-комірцевої області. Проводячи п'яту та шосту процедури, масажуйте точки 5 і 6, також з обох боків. З сьомої процедури починайте масажувати крапки на обличчі та голові – по дві на день. На точки 7, а потім 8 впливайте одночасно. Точки 9 розташовані з відривом одного сантиметра від кута рота; під час масажу цих точок дитина повинна трохи відкрити рот. Послідовно починайте масажувати й інші точки. Якщо у дитини порушена не тільки артикуляція, а й ритм дихання, радимо впливати на точки 14, 15, а під час наступного сеансу додати 16 і 17.Симетричні точки 16 та 17 масажуйте одночасно. При дії на точки 3, 4, 5, 6, 7, 8, 13, 16, 17 дитина повинна сидіти, під час масажу точки 6 – лежати на животі, а точок 9, 10, 11, 12, 14, 15 – сидіти або лежати на спині.
Точковий масаж для короткозорих
Батьки, зверніть увагу: якщо у вас поганий зір, то і у дитини може розвинутись короткозорість. Треба, напевно, додати, що точковий масаж корисний не тільки для короткозорих, але і для короткозорості. Тому що з кожним днем зростає кількість людей, яких вражає ця недуга.
Особливо страждають діти. Дитина йде у перший клас, і одразу різко збільшується навантаження на очі. Якщо раніше першокласники читали, малювали по годині-півтори на день, то тепер по кілька годин проводять, схилившись над партою та письмовим столом. Ось це навантаження, перевтома в поєднанні зі слабкими очними м'язами у дітей нерідко призводять до того, що вже до другого, третього класу дитині потрібні окуляри. Найчастіше на короткозорість страждають діти, у батьків яких теж поганий зір. Успадковується не дефект зору сам собою, а слабкість тканини ока, що у процесі зростання може розтягуватися, порушуючи його функції. Для дитини з несприятливою спадковістю перевтома очей особливо небезпечна. У 6-7 років його треба регулярно показувати офтальмологу і постаратися дотримуватися всіх його рекомендацій.
Попередити короткозорість, призупинити її прогрес у дітей та дорослих допомагає спеціальна методика точкового масажу. Масажуючи певні точки, ми покращуємо кровопостачання ока, знімаємо напругу очних м'язів, покращуючи цим гостроту зору. Саме масаж точок можна проводити в положенні сидячи та лежачи. Перед процедурою кінчиком вказівного пальця намацуйте крапки, вказані на малюнках. При натисканні на них ви повинні відчути болючість, почуття ломоти чи розтирання. У точках, розташованих поблизу ока, домагатися сильних болючих відчуттів не треба. Цій же рекомендації слідуйте, проводячи масаж дітям. Їх, до речі, легко можна навчити самомасаж акупунктурних точок.
Починайте масаж з точок 1 і 2. Масируйте одночасно кожну точку (крім точок на руках) праворуч і ліворуч з кінчиками вказівне або великих пальців протягом 2-3 хвилин. Рух пальця обертальний або злегка вібруючий. Тиск має бути помірним з легким наростанням та подальшим ослабленням. Потім приступайте до масажу точок 3, 4, 5, 6. Їх масажуйте так само лише час впливу скоротите до хвилини. Таким чином, на масаж усіх точок у вас піде 7-8 хвилин. Дорослому можна повторювати його двічі-тричі на день, дитині достатньо одного разу. Курс – 2-3 тижні… Потім тиждень – днів десять перерва і знову проведіть курс масажу. Дорослій людині, якщо вона відчуває, що дуже втомилися очі, перед тим як робити масаж, раджу на хвилину-дві прикласти до очей рушник, змочений холодною водою. Потім рушник зніміть та приступіть до масажу. У цьому випадку для розслаблення м'язів очей бажано помасажувати всі акупунктурні точки 2-3 рази поспіль.
- Точка 1 – на внутрішній поверхні передпліччя з відривом 3 пальців вище складки зап'ястя.
- Точка 2 - на задній поверхні шиї між м'язами та потиличною кісткою.
- Точка 3 - на відстані 0,3 сантиметри від внутрішнього кута ока.
- Точка 4 - на нижньому краї орбіти ока на рівні зіниці.
- Точка 5 – на відстані 0,5 сантиметра від зовнішнього кута ока.
- Точка 6 - на відстані 0,5 сантиметра від зовнішнього кінця брови в заглибленні.