Шопоголизм - хвороба або пристрасть?

shopogolism
шопоголізм

Психологія споживання, у відповідністі з якою щастя людини полягає у придбанні нової речі, у пробі нової страви в модному ресторані, у смакуванні шикарного відпочинку "все включено", у покупці телевізора на всю стіну або нового iPhone часом виходить за рамки всілякої норми і виливається у таке явище, як шопоголізм.

Широкий вибір гарних речей, яскрава реклама, яка закликає людей купувати і запевняє, що саме покупка подарує відчуття щастя, зіграли свою роль — епідемія шопоголізму захопила весь світ.

Оніоманія - це по-науковому.

Шопоголики - це люди, які скуповують все підряд, причому більшість цих покупок їм не потрібна, просто сам "обряд" придбання служить для них кращим відпочинком, розвагою і радістю. При цьому, повісив у шафу десяту пару джинс, нерідко відчуваючи при цьому почуття провини за чергову витрату грошей, шопоголік вже наступного дня починає відчувати бажання зробити чергову покупку. Таким чином, покупки стають для таких людей окремим змістом, не пов'язаним із подальшим споживанням купленої речі.

Навколо такого явища як шопоголізм уже багато років точаться дискусії та суперечки. Лікарі проводять дослідження шопоголіків з метою з'ясувати ту тонку межу, яка відокремлює модне захоплення від психічної залежності.

Як задоволення від шопінгу переростає у справжню манію?

Як визначити, що це відбувається саме з тобою?

І що, власне, робити?

Всі ці питання хвилюють і лікарів-психіатрів, і звичайних людей. А поки все це обговорюється кількість людей, залежних від новопридбань, зростає із загрозливою швидкістю, особливо, у великих містах.

Взагалі-то «шопоголік» – це розхожий аматорський термін. Мовою психіатрів пристрасть до придбання називається «оніоманія». Залежність, схожа на алкогольну.

Сьогодні багато психіатрів, наприклад, американські, дійшли висновку, що шопоголізм - це не просто погана звичка або безглузде хобі, а справжнісінька хвороба, залежність схожа на алкогольну або гральну, яку необхідно лікувати.

Колеги американських учених - психіатри з Австралії - нещодавно, керуючись власними дослідженнями, також дійшли висновку, що шопоголізм є серйозним захворюванням. Мало того, вони зробили висновок про те, що він тісно пов'язаний з іншим психічним розладом – з непереборним бажанням приносити до своєї оселі непотрібні предмети.

Професор психіатрії Ренді Фрост, спираючись на результати виконаної роботи, заявив, що переважна більшість "аматорів сміття" є також і шопоголіками.

Проблему оніоманів і людей з "синдромом Плюшкіна" обговорювали на одному з медичних симпозіумів у Мельбурні, але ця проблема, мабуть, настільки складна, що медики так і не дійшли єдиної думки з приводу ефективного методу лікування цих маній.

На думку вчених, основна складність у лікуванні цих пацієнтів у тому, що вони, як правило, приховують цю недугу, соромлячись її. Механізм залежності – «ломка».

Копирсаючись у причинах і наслідках такого явища, як пристрасть до безглуздих покупок, стає зрозуміло (і про це багато пишуть лікарі та психологи), що людина просто намагається компенсувати цим малу кількість радості у своєму житті, прикрасити дійсність. За цією ж схемою алкоголік п'є, гурман їсть, а гравець тремтячими руками ставить "три на червоне": "Хай на мить, але стане легше"!

Тієї миті, коли людина одержима бажанням купити (випити, наїстися, зіграти), вона відчуває приємне солодке хвилювання, у неї піднесений настрій, вона в передчутті улюбленого задоволення.

Якщо ж вона не може задовольнити свою пристрасть, то впадає в справжнісіньку депресію і перебуває в пригніченому настрої. Це свого роду "ломка", яка потребує допомоги спеціалістів. Якщо близькі люди не зможуть організувати такого роду допомогу, перспектива шопоголіка - найсумніша. Він витрачатиме гроші на покупки доти, доки не виявиться боржником у всіх оточуючих на величезну суму, тобто поки не зруйнує фінансове благополуччя сім'ї.

І жінки, і чоловіки шопоголіки завжди незадоволені своїм життям. Жінки нерідко вважають недосконалою свою зовнішність. Вони схильні сидіти на дієті і купувати собі найрізноманітніші ліки, що "омолоджують". Від цього така жінка отримує позитивні емоції, погоня за досконалістю стає сенсом її життя. Також причинами розвитку пристрасті до покупок у жінок може бути нестача уваги з боку партнера, потреба у коханні, почуття самотності.

Чоловіки-шопоголіки найчастіше вважають себе невдахами, вони незадоволені своєю кар'єрою, матеріальним становищем, рідше – своїми стосунками із жінками. Покупки приносять їм задоволення, вірніше, ілюзію задоволення. Часто чоловік шопоголік байдужий до одягу, проте скуповує всі технічні новинки для комп'ютера або аудіотехніку, або... нову машину.

Замість спілкування - подарунки?

Не секрет, що причини багатьох психологічних і психічних проблем лежать у ранньому дитинстві. Можливо, розвиток оніоманії не став винятком - в даний час є думка вчених (втім, гіпотетична), що однією з причин, що призводить до залежності від покупок, може бути нестача уваги в дитинстві від батьків.Якщо батьки замінюють подарунками дефіцит спілкування з дитиною, то вона назавжди засвоює, що нова річ – це свого роду психологічний захист.
 

Іншими спонукальними мотивами до розвитку патологічної любові до покупок, на думку фахівців, можуть бути будь-які приємні відчуття, що виникають при придбанні нової речі. Наприклад:

  • у разі перебування шопоголіка в депресивному стані, це може бути вироблення серотоніну - "гормону щастя";
  • при покупці він продукується у такої людини так само, як, наприклад, під впливом сонячних променів.

Можливо, не останню роль може мати так зване почуття "пана", коли послужливе звернення продавців дарує людині уявне відчуття влади, ілюзію того, що їй прислуговують. Шопінг також може підвищувати у любителя нових покупок почуття самоповаги і впевненості в собі — він може дозволити собі все, що йому хочеться в цю хвилину.

Не до кінця з'ясовано питання участі жіночих гормонів у спонуканні до безглуздих покупок. Зокрема, британські дослідники заявили, що однією з причин може бути зміна гормонального тла перед менструацією. У ході проведеного ними експерименту 65% з випробуваних 443 жінок заявили, що в останні перед менструацією дні спонтанно зробили незрозумілу для них самих покупку.

Як врятуватись від самого себе?

Якщо ви бачите у себе такі симптоми:

  • постійні походи в магазин без конкретної потреби щось придбати,
  • насолода при розгляді вітрини,
  • любов до модних журналів,
  • бажання купити якусь річ без об'єктивної причини,
  • сум і апатію без нової покупки,
  • захаращеність будинку непотрібними речами,
  • відсутність сил контролювати витрати аж до постійних боргів,

необхідно брати себе в руки, поки ці симптоми не привели вас взагалі "жити" в торговий центр, а потім до кабінету психіатра.

Цілком необхідно обмежити свої апетити за допомогою кількох нескладних правил:

  1. Намагайтеся складати заздалегідь список покупок і не виходити за його межі.
  2. Беріть із собою лише ту суму, яка виходить за спискомУ дні, коли ви не плануєте відвідувати, магазин беріть із собою гроші тільки на дорогу та обід
  3. Побачивши «розлючену» річ, не купуйте її відразу. Умовтеся відкласти її до вечора, а краще до завтра. Цілком можливо вже через годину-другу ви зрозумієте, що вона вам не потрібна.
     

Рамзанов Андрій Леонідович
психотерапевт, психолог, психіатр вищої категорії
Україна, м. Дніпро

 

Відгуки наших пацієнтів

Дружина пацієнта

Ми із чоловіком у шлюбі 20 років. Перші роки спільного життя були чудові: завжди разом, завжди поряд. У нас було багато друзів і тому гучні компанії, веселі застілля завжди супроводжували нас. Поступово я помітила, що чоловік важко відходить від спиртного і похмілля переходило в чергову п'янку. Через кілька років у сім'ї сталася трагедія - у чоловіка помер рідний брат, який був старшим на 10 років і практично виховав та виростив мого чоловіка. Йому було дуже важко і природно він топив своє горе у пляшці з горілкою. Це було шість років кошмару. Я ховала гроші, роботи як такої в нього не було, син, якому було 7 років, соромився та боявся свого батька. Я намагалася з ним розмовляти і по-доброму, і по-поганому.

Чоловік клявся, що це останній запій, але через якийсь час усе повторювалося. Після…

Андрій Томасович Пушкарьов

07. 08. 2018 р. Я був курцем із багаторічним стажем років п'ятнадцять - двадцять. Багато разів намагався кинути й у різний спосіб. Але потяг був завжди, особливо коли чув тютюновий дим. Куріння до того ж було пов'язане з моїм творчим процесом – я досить відома людина у галузі мистецтва. Не курив, бувало по році, а то й два. Але згодом знову був зрив.

2002 року вперше познайомився з унікальним лікарем Рамзановим Андрієм Леонідовичем. Його метод мене вразив, він може трохи жорсткіший, але так як я не міг не курити один день, мені саме такий метод і потрібний був! Тепер я не курю 11 років.

Коли в компаніях при мені курять, я виходжу. Мене легко – викурити! Заборонив усім курити біля себе у моїх приміщеннях. Від тютюнового диму, крім неприємних асоціацій, немає жодних емоцій. Навіть якщо…

МАРИНА

Дякую, Вам величезне Андрію Леонідовичу! Прийшла із проблемою зайвої ваги, до цього зверталася до дієтологів, намагалася сама контролювати харчування. Але виходило триматися максимум дня 2-3. після сеансів Андрія Леонідовича почала спостерігати в собі зміни на краще, я почала контролювати себе в харчуванні, мене перестало тягнути на солодке ЗОВСІМ!!! Я НЕ ПЕРЕЇДАЮ, що дуже важливо! За тиждень схудла на 2 кілограми. Дуже щаслива, що потрапила саме до Вас Андрій Леонідович. Дякую Вам величезне, Ви чудовий фахівець та людина.

ОБОВ'ЯЗКО ЗВЕРТАТИМУСЯ ТІЛЬКИ ДО ВАС! Марина

Ігор

04.03. 2021

Мене звати Ігор. Мені 37 років. Проходжу лікування у доктора Рамзанова Андрія Леонідовича від ігроманії. Сьогодні пройшов останній 10-й сеанс гіпнотерапії, почуваюся добре, можна сказати на всі 100%. Здебільшого грав у букмекерську контору, були й автомати упродовж 15 років. Ця зараза не давала мені спокою. З кожним разом затягувало все більше і глибше в цей вир подій, якесь замкнуте коло, вийти самостійно не зміг, не розумів, що зі мною відбувається, поради на боці ніяк не вирішували моєї проблеми. Життя перетворилося на суцільне пекло, друзі, можна сказати, відвернулися, навколо мене була суцільна лайка, сварки, скандали, розлад у сім'ї, нерозуміння ситуації, можна сказати, руки опустилися.
Чесно кажучи, і жити не хотілося, постійні борги, кредити, це все затягнуло так, що…

Вовк Я.В.

Андрія Леонідовича як лікаря знаємо досить давно. Можна сказати, що в нашій родині його жартома називаємо нашим сімейним лікарем. Я не наводитиму всіх випадків, коли доводилося до нього звертатися, тому що їх було як мінімум чотири, і у всіх випадках він нам допоміг. Моя дочка, якій зараз 14 років, рік тому, після того, як поперхнулася їжею, перестала їсти зовсім, через страх подавитися. Андрій Леонідович допоміг нам, за що йому величезне Спасибі.
 

Пацієнтка

Як відомо, світ сповнений стресів, тривог, хвилювань. Всі ці переживання залишають на нас слід. Здавалося, ми давно забули наші проблеми, минулі неприємності. Однак, це не так. Усі стреси переходять у «несвідому» сферу нашої психіки та продовжують там існувати; призводячи нас до хвороби, дискомфорту, зниження життєвого тонусу, керуючи нашою поведінкою, вчинками. Взагалі, якщо ми візьмемо будь-кого з нас, то кожен має ймовірність розвитку депресії.
Можливо, що стрес може виявитися для нас занадто високим. Можливо, що захисних сил не вистачає, щоб з ним упоратися. Коли я зіткнулася з такою проблемою, мені порадили звернутися до Центру психотерапії Рамзанова Андрія Леонідовича, де я отримала професійну діагностику, індивідуальний підбір лікування, підбір комбінації науково обґрунтованих методів.…

Дар'я, 19 років

11.07.2014

Дуже вдячна Андрію Леонідовичу за те, що він допоміг мені впоратися з моєю проблемою. Тривалий час я страждала на вагінізм, який супроводжувався нападами паніки і пригніченим станом. Це заважало мені нормально вести статеве життя і почуватися повноцінною людиною. Дуже радує та дивує індивідуальний підхід доктора Андрія Леонідовича. Він допоміг мені з'ясувати причини психологічного розладу, даючи рекомендації, вселив у мене впевненість у тому, що це можна вирішити.
До походу до доктора Рамзанова мені здавалося, що я маю впоратися з цією проблемою самостійно. Однак «самолікування» лише посилювало проблему, не лише фізично, а й морально: у мене зник інтерес і бажання вступати у статеві стосунки. Вже після другого сеансу гіпнозу я відчула свободу від страхів та переживань.…

Гришина Н.Г

02.12.2021 Я, Гришина Н.Г, м. Дніпро. Зверталася до Андрія Леонідовича у 2020 р. з діагнозом герпес. Півроку ходила різними лікарями, хвороба не проходила. Мені порадив лікар дерматолог звернутися до Андрія Леонідовича. Пройшло у нього 10 сеансів. Хвороба пішла. Дякую Вам Андрій Леонідович. Дай Боже Вам здоров'я на довгі роки. Сьогодні прийшла до Андрія Леонідовича із надмірною вагою.

СПАСИБІ ВЕЛИКЕ ВАМ.