Сон - все рівно, що голуб
Безсоння – одна із серйозних проблем сучасної цивілізації. Більшість фахівців вважають, що порушення сну – це один із симптомів неврозу або його провісник.
Безсонням, важким засинанням, тривожним сном найчастіше страждають працівники розумової праці. Всі ці прояви можуть супроводжувати хронічні захворювання (гіпертонічна, виразкова хвороба та ін.). Порушення сну можуть виникати і у здорових людей: при неприємності на роботі, стресах, перевтомі, сексуальних розладах. Дорослій людині потрібно спати 7 – 8 годин на добу, однак, це середня цифра, а не ідеал. Ще ніхто не довів, що тривалість сну має бути однаковою для всіх. Організм сам отримає стільки сну, скільки йому потрібно. Якщо робота вимагає напруги, не приносить справжнього задоволення, то зменшується час сну без будь-яких неприємних наслідків. Однак, якщо збільшується обсяг роботи, проблем все більше і більше починає страждати якість сну. Дефіцит сну асоціюється і з манією, що опанувала людину. "Великі люди, які обіцяли підкорити світ, як правило, спали мало," - говорить англійський доктор Хорн. Проблема порушення сну далеко ще не вивчена.
Психотерапія в даний час є комплексним лікувальним впливом на психіку хворого, а за допомогою її – на весь організм. У будь-якому разі людині необхідно звернутися до психотерапевта. Найважливішими факторами, що сприяють нормалізації сну, є відволікання від тривожних та неприємних думок, навчання методів саморегуляції. До подібних за формою способів «самолікування» ставляться різного роду ритуали перед засипанням: рахунок з малих цифр з пропусками через 2, 3, штучно викликаний позіхання та ін. позіхає людини. Один його вид індукує позіхання і сонливість, і навіть люди, які довго страждають на безсоння, засинають. Деякі люди відчувають тривогу перед сном, болісно чекають на проходження сну. Слід пам'ятати "Сон - все одно, що голуб, якщо ви його не чіпаєте, він підлетить до вас, якщо захочете зловити, він відлетить". Присипляюча дія ритмічних звукових подразників або недиференційованого шуму відома з давніх-давен. Цими властивостями володіють деякі ритмічні твори, використання яких сягає давньої історії (сучасник Цицерона Асклепіад наважився лікувати за допомогою веселої фригійської музики та меланхолійних псалмів).
Одночасно з цим пацієнта слід навчати комплексу фізичних вправ, уміння повністю розслабитися, контролюючи розслаблення будь-якої групи м'язів, а потім максимально напружити литкові, стегнові м'язи, передпліччя, плечі, черевний прес, шийні та лицьові м'язи; після періоду напруги протягом кількох секунд знову розслабитись. Такі вправи повторюють із рівними інтервалами кілька разів. Існуючі психотерапевтичні методики у комбінації з фізіотерапією, лазеротерапією, фітотерапією, ароматерапією дають блискучі результати.
Деякі рекомендації:
а) кімната, в якій ви спите, має бути добре провітрена;
б) добре перед сном прогулятися 0,5 години або простояти на балконі 20 хвилин;
в) вечерю закінчувати за 3 години до сну;
г) не слід дивитися перед сном (особливо дітям) телепередачі, які збуджують нервову систему;
д) намагайтеся закінчити обговорення проблем за дві години до сну.
Рамзанов Андрій Леонідович
психотерапевт, психолог, психіатр висшої категорії
Україна, м. Дніпро
- Щоб додати коментар, увійдіть