Страх и тривога
Психотерапія - найкращий спосіб позбутися життєвих негараздів і знайти фізичне та психічне здоров'я.
У наш стресовий вік з людьми відбувається безліч несподіваних моментів, коли потрібна професійна допомога психотерапевта і, в крайніх випадках, психіатра. Психотерапія – це особливий простір, який відкриває низку можливостей. Завдяки погляду психотерапевта подивитися на себе і все те, що відбувається з тих сторін, про які Ви ніколи навіть не підозрювали, тому що просто не могли їх бачити. Можна сказати, що психотерапія – це майже подорож до задзеркалля. Це погляд на себе зсередини, з тієї точки, де стає зрозуміло, що наше життя, яке воно не є – це творіння наших же рук. І коли це розумієш, часто з'являється можливість зробити набагато більше, ніж міг досі. Краще отримувати психологічне консультування у фахівців, аніж ділитися своїми проблемами з друзями, близькими чи першими зустрічними і в жодному разі не жити з проблемою в собі.
Страх - це емоція, що виникає у випадках реальної чи уявної загрози існуванню організму, його цінностям, ідеалам та принципам. Якщо страхи перетворюються для людини на проблему та заважають її повсякденному життю, вони вже розглядаються як фобії. Крім психологічної складової фобії, розлад може виявлятися різноманітними вегетативними симптомами: прискорене серцебиття; пітливість, почервоніння; тремтіння або тремор; сухість в роті; утруднення дихання та почуття задухи; дискомфорт або біль у грудній клітці; нудота чи неприємне відчуття у сфері живота.
Як впоратися з тривогою та страхами. Для лікування страху зазвичай використовують транквілізатори, однак, частий і безсистемний прийом цих медикаментів призводить до формування залежності від даних ліків, тому лікування такими препаратами має бути жорстко обмежене в часі (близько двох тижнів). Можна сказати, що подібне лікування страху, швидше за все, виявиться в результаті неефективним.
Рекомендованим лікуванням є поєднання медикаментозного методу (прийому індивідуально підібраного антидепресанту) з психотерапією. Психотерапія допоможе розібратися в суті страху, причинах його виникнення і позбавить нас страху раз і назавжди. Дуже часто нас переслідує страх перед подіями, які можуть статися у ньому. Мозок людини має чудову якість, що дозволяє їй моделювати майбутні події, проте іноді цей дар еволюції може приносити людині величезні страждання. Невиправданий страх перед майбутнім відчувають майже всі, намагаючись зазирнути вперед і задаючи собі питання, подібні до таких:
- А раптом мене звільнять із роботи?
- А що, коли мій банк лусне?
- Що, якщо у мого літака відмовить двигуни?
Лякати себе похмурим майбутнім – одне з найдурніших занять на світі, але багато хто з нас продовжує робити це із завидною постійністю. У нас є чудова нагода – жити «Тут!» і «Зараз!», насолоджуючись нашим сьогоденням та сподіваючись на краще майбутнє. Більшість фахівців вважають, що мінімальною одиницею часу, всередині якого ми можемо чітко планувати наші справи та бути впевненими у їхньому благополучному завершенні, є поточний день. Цього принципу дотримувався академік Святослав Федоров, який казав, що саме день для нього – «квант життя», в межах якого він жене геть страхи та тривоги. Отже, щоб позбутися безплідного страху за майбутнє, живіть у відрізку сьогодення. Якщо сьогоднішній день добре прожитий, то вчорашній день здається нам щасливим сном, а завтрашній день – баченням надії.
Сміливість роблять із добре дресированою боягузтва. Щоб почуватися сміливим, дійте так, ніби ви дійсно сміливі, напружте для цієї мети всю свою волю, і напад страху, ймовірно, зміниться припливом мужності. Цей принцип хороший не лише при спілкуванні з агресивно налаштованими людьми, а й із тваринами. Чи всі знають, що собаки нападають переважно на тих людей, які їх бояться? Виходить замкнене коло: чим більший страх ви відчуваєте побачивши собаку, тим більше ви «провокуєте» її на агресію. Постарайтеся викликати в себе інші емоції: цікавість, здивування, дослідницький інтерес, агресія (як цей маленький песик сміє гавкати на вас - такого великого і сильного), це може бути будь-яка емоція, крім страху. Тоді й програма поведінки собаки, відповідно, буде іншою.
Не бійтеся демонструвати свою хоробрість і страх піде! Реально оцініть загрозу! Наша підсвідомість, сформована і вихована ще в кам'яному столітті в суворих умовах боротьби за існування, не любить ризикувати. Якщо існує хоч маленька загроза благополуччю організму, відбувається автоматичне включення реакції страху, включаючи весь комплекс психологічних і фізіологічних змін у організмі. Найчастіше відповідь виявляється свідомо сильнішою, ніж потенційна небезпека. У жорстокій боротьбі існування з хижаками чи конкурентами в дикії природі у організма відсутнє право на помилку, проте, у суспільстві загроза біологічної загибелі дуже рідка, і найчастіше йдеться лише про зміну соціального статусу. Тим не менш, наша свідомість ідентифікує тривожну інформацію як небезпечну і запускає зовсім не відповідну їй за силою і тому марну реакцію тривоги або страху, яка приносить більшу шкоду, ніж причина, що її викликала. Щоб менше боятися якогось явища, варто хоча б приблизно оцінити ймовірність настання несприятливої події, і тоді виявиться, що шанси постраждати від нього зовсім незначні.
Наприклад, багато людей бояться літати на літаках, і їм здається, що ризик при користуванні авіатранспортом занадто великий, щоб їх знехтувати. З цих міркувань вони вибирають незручний варіант поїзда. Однак за даними статистики, при повітряних сполученнях гине всього лише 1 людина на 1000000 перевезених повітряним флотом (в різні роки цей показник коливається; так в СРСР він варіював від 0. 16 чол. 1987 до 3. 6 чол. в 1985 році), так що ризик авіакатастрофи мізерно малий - принаймні, він значно нижчий від ризику загибелі від інфаркту або під колесами автомобіля в сучасному місті. Чи не перебільшуйте свої неприємності. Іноді обставини, як то кажуть, «беруть людину в обіг». На нього навалюються неприємності, і під загрозою виявляється кар'єра, матеріальне становище чи стосунки зі значимими йому людьми.
Похмура безнадійність стискає серце, і людина поринає у глибоку депресію. Але насправді кінець світу виглядає зовсім інакше! Наше занепокоєння і страх здадуться дрібницею порівняно з справді драматичними ситуаціями, що трапляються в житті: війнами, вбивствами, пограбуваннями, пожежами, епідеміями. Не варто перебільшувати свої неприємності, навпаки, порівняйте їх із справжніми трагедіями, яких вистачає навколо, і ви зрозумієте, що вам ще щастить! Завантажуйте себе роботою.
Люди, чия професія пов'язана з ризиком, стверджують: у будь-якій, навіть найнебезпечнішій обстановці, заповнення свідомості якоюсь справою неминуче витісняє з неї страх. Це багаторазово перевірене явище дало можливість фахівцям запропонувати цей метод для лікування тривоги та занепокоєння. Отже, якщо вас здолали похмурі думки, страх і тривога, не дозволяйте їм мучити ваш мозок і щоразу «перемелювати» проблеми. Засучіть рукави і займіться справою. Ваша кров почне активніше циркулювати, ваш мозок швидше працюватиме – і дуже скоро підвищиться ваш життєвий тонус, що допоможе вам забути про занепокоєння. Будьте зайняті. Завжди залишайтеся зайнятим. Це найдешевші ліки від страху – і одне з найкращих.
Рамзанов Андрій Леонідович
психотерапевт, психолог, психіатр висшої категорії
Україна, м. Дніпро
- Щоб додати коментар, увійдіть