Дим свободи
Хто вставив жінкам у рот сигарету
Чому жінки палять? Що приваблює їх у цьому процесі? Адже дим дратує дихальні шляхи, викликає кашель, плюс смердюча аура навколо курця… Все це зовсім не фарбує прекрасну стать. У СРСР майже до кінця 1970-х років жінка, що курить, була винятком з правил. Деякі жінки звикли до цього на війні, але все одно це вважалося досить маргінальною звичкою. Реально масовою вона стала на висоті застійної доби, наприкінці 70-х – на початку 80-х років. Чому?Дефіцит всього і вся на батьківщині робив західне життя ще привабливішим. «Залізна завіса» занепадала, і образи шикарних жінок, що палять, проникали до нас із західного кіно, ЗМІ та оповідань очевидців, які побували за кордоном. Цигарка, затиснута в тонких пальцях, – це був образ свободи, гламуру. А ще всі дівчата тоді були впевнені, що куріння допомагає худнути та тримати вагу в нормі.
За копійки
На Заході на рубежі 1930-х жінок раптом активно задимили. Ось як пише про це Володимир Богораз, революціонер і найзнаменитіший етнограф, відвідуючи США у 1930-ті, після 30-річної перерви: «Жінки курять не менше за чоловіків. Це нове. Тридцять років тому американки в громадських місцях не наважувалися курити. Навіть у німецькому ресторані приїне лакей зупинив відому письменницю Цецилію Зелер. Вона тільки дістала цигарку і взялася за сірники, та їй довелося сховати і те, й інше. Ми не могли їй допомогти. Жінці можна було курити лише вдома, у закритому приміщенні. Тепер жінки та дівчата димлять, як заводські труби.
Людина, яка здійснила тютюнову революцію, - Едвард Луїс Бернайс. Легендарна особистість, невідома у нас, хоча з деякими його «винаходами» ми знайомі. Наприклад, вираз «бананова республіка» вигадав саме він, забезпечуючи піар-підтримку повалення президента Гватремали Хакобо Гусмана, законно обраного на початку 1950-х. Замовником була «Юнайтед фрут компані» – найбільший постачальник бананів із цієї країни до США. Її землі новий президент націоналізував, за що поплатився. Бернайс був творцем сучасного піару. У 1920-х він працював на «Амері-кан тобакко компані», просуваючи сигарети «Лакі Страйк» для жінок. У тому рекламі куріння представлялося як звичка, допомагає худнути, стрункість у роки ставала дуже популярної.
Все йшло в принципі непогано, продаж цигарок зростав. Але суспільство, як і раніше, засуджувало жіноче куріння, і дами воліли диміти подалі від чужих очей. Бернайс блискуче вирішив це завдання. У 1929 р. він за допомогою своєї помічниці та кількох шикарних моделей влаштував на великодньому параді в Нью-Йорку, як би тепер сказали, перформанс. У потрібний момент, коли поряд були журналісти та фотографи, спеціально навчені дівчата дружно закурили, спричинивши публічний шок.Потім вони дали потрібні коментарі пресі, і наступного дня газети вийшли зі статтями, які пояснюють, що сигарета – це «смолоскип свободи», символ руху за свободу жінок і за рівноправність статей. І це спрацювало - жінки стали публічно курити, хіба що протиставляючи себе диктату чоловікин.
Війна символів
Сьогодні ми спостерігаємо чимало символів протестних рухів – голі груди українських «Фемен», білі стрічки нашої опозиції… Але чому вони не працюють так ефективно? «Бернайс збудував свій символ дуже грамотно. Справа не тільки в тому, що він зв'язав сигарету, смолоскип і таку волевиявлену всіма свободу. У цій тріаді був ще четвертий елемент, про який жінкам не зналося. У всіх проектах Бернайс завжди використовував психоаналіз. Адже він подвійний племінник Фрейда та його дружини Марти. Сигарета була одним із чоловічих символів, який завжди підсвідомо викликав потяг та заздрість жінки. І провокація Бернайса дозволила жінкам легко «оволодіти» ним – достатньо було лише закурити».
Дивна річ: Бернайс, який привчив мільйони курити, у 1960-і роки став консультувати знамениту організацію «Рух по боротьбі з курінням і за здоров'я». У цей час він писав: «Якби 1928 року я знав про куріння те, що знаю сьогодні, я не став би працювати з «Американ тобакко». У 1995 р. патріарх піару помер у віці 103 років. Його ім'я включено до сотні найбільших американців. На схилі життя він дізнався, що його книги були настільною «Біблією» Геббельса.
Науковий факт
Жінки важче кидають палити, ніж чоловіки. І статистика це підтверджує. Успішні спроби відмовитися від тютюну у представниць прекрасної статі трапляються рідше. У дослідженнях американських учених було показано, що дівчатка та жінки віком 12-24 років важче розлучалися з цією звичкою, ніж їхні однолітки чоловічої статі. Вони більше страждали від нікотинової залежності; депресія, пригніченість та поганий настрій у них зустрічалися частіше та були сильнішими.
Рамзанов Андрій Леонідович
психотерапевт, психолог, психіатр высшей категорії
Україна, м. Дніпро
- Щоб додати коментар, увійдіть