Новий шлях
“Мені часто кажуть, що я безвільна людина.
Починаючи багато справ, я не доводжу їх до кінця,
кидаю на півдорозі. Чи можна мені допомогти?"
Воля – це свідоме регулювання людиною своєї діяльності та поведінки, спрямоване досягнення свідомо поставленої мети. Якісні властивості волі – це насамперед рішучість та наполегливість. Похідними від цих властивостей є витримка та самовладання, мужність та сміливість, цілеспрямованість та самостійність. Все це найважливіші риси особистості людини. За рішучістю у виборі мети, за швидкістю побудови плану дій, за наполегливістю у подоланні перешкод можна розділити людей на рішучих та нерішучих, швидких та повільних, наполегливих та ненаполегливих.
Наше життя – це лабораторія, в якій ми проводимо експеримент із самовдосконалення. Зосереджуватись на предметі своїх бажань треба наполегливо та постійно. Немає недосяжного для людей з наполегливістю, для людей постійних, які мають здатність напружувати волю в одному певному напрямку. Такі люди діють на всіх з дивовижною чарівністю і процвітають у житті. Важливу роль сенсі перетворення та розвитку бажаних якостей грає самонавіювання. Для досягнення бажаної якості за допомогою самонавіювання, треба не тільки повторювати бажану якість, а й уявляти її собі. Для цього необхідно уявити людину, обдаровану цією якістю, і пробувати зображати її. Ще ефективнішим засобом зміцнення волі є вироблення корисних навичок.
Звичка – це вироблена навичка, яка стала потребою. Дитину навчили мити руки перед їжею, згодом це стало її потребою – звичкою. Часто між потребою людини та дією, яка спрямована на задоволення цієї потреби, стоять наміри, тобто такий стан, коли бажання здійснити дію є, але фактично дія не здійснюється. При виробленні звички потреба безпосередньо перетворюється на дію. Адже саме невиконані наміри і є найважливішим виявом слабкості. В роботі появи нових звичок треба керуватися такими правилами:
- Для початку створення нової звички вкладайте особливу силу у свої дії.
- Відвертайте очі й думки від старих шляхів, хоч би вас і вабило до них, і думайте тільки про новий шлях.
- Новим шляхом слід ходити якомога частіше, підшукуючи приводи, щоб користуватися новою доріжкою.
- Не піддавайтеся спокусі йти старою легшою дорогою. Встоявши проти спокуси, ви зробитеся сильнішими, і вам легше буде встояти проти нього в інший раз. Пам'ятайте, найважча боротьба спочатку.
Психотерапія - одна з найбільш ефективних методик лікування вольових розладів. Психотерапевтичні сеанси вчать долати свої недоліки, краще здійснювати самоконтроль, доводити остаточно розпочату справу, бути наполегливим і стриманим, виробляти відсутні або невиражені у психіці пацієнтів властивості. Людям для корекції особистісних якостей із підвищеною гальмівністю рекомендується займатися плаванням. Існує багато видів гіпнотерапії і всі вони по-різному використовуються в медицині (у тому числі і при лікуванні дітей та підлітків).
Рамзанов Андрій Леонідович
психотерапевт, психолог, психіатр висшої категорії
Україна, м. Дніпро
- Щоб додати коментар, увійдіть